آشنایی با گریس صنعتی

گریس صنعتی نوعی روان کنند نیمه جامد محسوب می شود. خود گریس از ترکسی صابلون امولسیون که بارها نام آن را در کتاب های شیمی دیده اید با روغن معدنی یا روغنی گیاهی ساخته شده است. گریس ها ویژگی های بی شماری دارند؛ اما معروف ترین آن ها همان ویسکوزیته بالایست که به وسلیه برشی، افت پیدا کرده و در اثر یاتاقان روفن کاری شده با روغن ویسکوزیته همان روغن پایه در گریس به کار می رود، تاثیر دارد. همین تغییر ویسکوزیته را نازک شدن برشی می گویند. گریس های صنعتی عموما برای توصیف مواد روان کننده که به جز مواد جامد نرم یا مایعات با ویسکوزیته بالا هستند مورد استفاده قرار می گیرد؛ در صورتی که این مواد خاصیت برشی نازک کننده گریس صنعتی را نمایش نمی دهد.

بگذارید یک مثال ساده بزنم. ژله های نفتی که در خانه هایتان دارید مانند وازلین در دسته گریس قرار نمی گیرند. صنعت حمل و نقل به مدت ده سال است که با توجه به کارگیری این مدل محصولات تاثیر زیادی داشته است؛ طوری که در بیشتر مواد مصرفی مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

 

مدل های مختلف گریس صنعتی

گریس صنعتی برای انواع خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. شما در زمان خرید گریس صنعتی باید این نکته را مد نظر قرار دهید؛ محصولی که تهیه می کنید تا از ایجاد مشکلات آلودگی زیست محیطی ممانعت کند. گریس صنعتی در مدل های گوناگونی تولید و به بازار وارد می گردد. گریس های لیتیم، آلومینیوم، گریس ضد اسید، گریس دریایی، گریس سدم و گریس کلسیم جزء بهترین گریس های موجود به شما می روند. این مدل متنوع از ماده این قابلیت را به مشتریان می دهند که با هر میزان بودجه ای که دارند آن ها را تهیه کنند. در زمان استفاده WS2 موجود روی قطعات متحرک پوشانده شده و خودش اطصکاک را کاهش داده و روانکاری را چند برابر می کند. مدلی از گریس ها وجود دارند که برای فشارهای زیاد و ارتعاشاتی که سرب دارد به کار می رود و در قطعات صنعتیش شامل بلبرینگ، رولبرینگ، یاتاقان و …. مورد استفاده قرار می گیرند.

 

خرید و فروش گریس

گریس های صنعتی از جمله موادی هستند که در ساخت و ساز، حمل و نقل و داروسازی کارایی زیادی دارند و روز به روز به اهمیت آن ها بیشتر می شود؛ چون که این دست از مواد صنعتی قابلیت سنتز شدن دارند. البته لازم به ذکر است در بیشتر موارد انتخاب گریس مناسب از انواع و اقسام آن کاری سخت است که شما باید تجربه کافی داشته باشد و بتوانید مدل مناسبی را انتخاب کنید. در این زمان پیشنهاد می شود از کارشناسان و متخصصین با تجربه بهره بگیرید.

 

گریس صنعتی و روغن

گریس صنعتی و روغن های مصنوعی سال های زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرند و با روغن های معدنی مخلوط می شوند. اما در چند سال گذشته روغن و گریس های مصنوعی گلیول به بازار عرضه شده اند که بیشتر در ماشین هایی که دنده زیاد دارند و در دما و حرارت بالا کار می کنند مورد استفاده قرار گرفته است.

 

نقاط متمایز کننده

گریس مشابه با روغن یک سری ویژگی دارد که سبب محبوبیت آن شده است.

گریس این امکان را دارد که در هنگام فشار اومدن به سیستم پمپاژ گردد. پمپاژ مزیتی است که گریس تحت فشار از نازل، اتصالات و خطوط جریان پیدا می کند.

همچنین گریس در مقابل اثراتی که آب دارد مقاومت می کند بدون آن که تغییری در خواص اصلی خود و ایجاد روانکاری به وجود آورد. این یک ویژگی بزرگ است که هر ماده ای آن را ندارد.

از طرفی گریس ها با توجه به قوام خودشان، چسبندگی متفاوتی دارند. مقاومت گریس در برابر تغییر شکل یک ویژگی خیلی خوبی است که میزان نفوذ آن را می توان اندازه گیری کرد.

 

گریس در حرارت بالا

زمانی که حرارت بالا رود بیشتر از این که بخواهد به روغن آسیب بزند برخلاف تصور، به گریس آسیب خواهد زد. گریس به خاطر ذات خودش نمی تواند گرما را با به کارگیری از همرفت مثل روغن در گردش کردن از بین ببرد؛ از این رو بدون این که امکان داشته باشد گرما را ببرد، اگر حرارت بالا برود اکسیداسیون و کربونیزه شدن گریس خیلی زیاد می شود و طول عمر رونکاری آن را کاهش می دهد.

 

گریس در درجه حرارت پایین

اگر میزان حرارت گریس هم پایین بیاید، گریس باز هم تغییر حالت می دهد. گریس روی دمان حساس است. گریس در دمای پایین چسبناک می گردد و میزان توانایی پمپاژ آن که یک مزیت محسوب می شود؛ کم می شود و به همین دلیل روی کار کردن ماشین تاثیر منفی می گذارد. در زمان کار کرد انواع گریس باید روی دما دقت کرد تا کارایی آن ها به بهترین شکل مدل انجام گیرد.