کوپلیمر

این‌گونه بیان شده است که به خاطر نداشتن پیوندهای غیر اشباع لاستیک اتیلن-پروپیلن در سال ۱۹۶۳ که به عنوان یک کوپلیمر شناخته شده بود، متاسفانه این امکان را نداشت که ویژگی خاص و بارزی ماننداینکه بتوان آن را پخت نداشت؛ اما اگر دی ان غیر مزدوج در ساختمان خاص این الاستومر بتواند ورود کند. مطمئناً شما می توانید بدین شکل لاستیک مورد نظر که حال دارای یک پیوند دوگانه می باشد را به شکل خاص با گوگرد ولکانیزه نمود که این‌گونه آن را EPDM می‌نامند، اما این این نکته را نباید از یاد برد که منومر که در اتصالات دوگانه وجود دارد از ۵ درصد کمتر می‌باشد؛ چراکه این لاستیک به این دلیل که اتیلن و پروپیلن آن از کوپلیمر نامنظم بدین شکل عمل می‌کند.

شاید ندانید اما تاثیری که منومرها  بر روی پلی اتیلن می‌گذارد بسیار جالب است؛ چرا که در این زنجیره می‌توان ۶۰ الی ۸۰ درصد اتیلن را در نظر گرفت و شما به راحتی می‌توانید از لاستیک تجاری که در انواع مختلفی وجود دارند و اصولاً ۵۵ تا ۷۰ درصد را می‌توان دارای وزن اتیلن دانست، که البته شما نوع‌های متفاوتی از الاستومر ها را می‌توانید در این قسمت در نظر بگیرید.

نقش پروپیلن

شاید از خود بپرسید پروپیلن به‌چه‌عنوان در کوپلیمر وجود دارد که بدین ترتیب بهتر است به خاطر داشته باشید؛ برای این که زنجیره نظم خاصی نداشته باشد و هم‌‍چنین اتیلن به شکلی بلوری دیده نشود.

بدون‌شک هرچیزی اگر مسیر طبیعی خود را طی کند صدالبته نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت، مانند عملیات هیدروژناسیون که اگر بتواند به طور کاملاً طبیعی روند خود را بر روی زنجیره لاستیک به ثمر برساند خواهد توانست یک در میان یک کوپلیمری بسیار خاص را از لاستیک اتیلن-پروپیلن به وجود آورد؛ به این‌طریق که زنجیره مهم و اصلی سیر شده است به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان در این زنجیره پخت گوگردی را به ثمر رساند.

توجه به پیوندهای دوگانه

اما اگر شما بخواهید پخت را انجام دهید بهتر است پیوندهای دوگانه که عمدتاً شما آن را به نام مونومر سومی می شناسید به صورت شاخه ای در کنار زنجیره اصلی ایجاد شوند، بدین ترتیب یک نوع ساختار مولکولی به وجود می‌آید، چراکه در این حالت ساختمان مولکولی مورد نظر شما به حالت ترپلیمر تغییر حالت داده است و به این دلیل که به شکل اتصالات آویزان می باشد به خوبی می تواند به خاطر زنجیره اصلی که در دست دارد با گوگرد پخت شود.

چنانچه بخواهید لاستیک را را در مقابل گاز ازون با دوام و استقامت بالایی در برابر پیرشدگی معرفی کنید؛بهترین کار این است که بر روی گروه های جانبی که احتمالاً انشعاب یافته‌اند؛ پیوند دوگانه را در زنجیره‌ی اصلی لحاظ کنید؛ اما شما می‌توانید برای اضافه نمودن به زنجیر کوپلیمر اتیلن-پروپیلن سه مدل نوع دی ان را در نظر داشته باشید.

خواص EPDM

اگر بخواهیم در مورد خاصیت EPDM صحبت کنیم باید این نکات را به یاد داشته باشید:

اولین نکته این است که باید در نظر داشته باشید این است که وزن مولکولی پلیمر عمدتاً با روش کاتالیست و پلیمریزاسیون به‌دست آمده است و اصولاً حتی تغییر می‌نماید، اما نکته بعدی این است که لاستیک مورد نظر به شدت در مقابل ازون دارای دوام و استقامت بالایی می‌باشد که دلیل این دوام و استقامت را بدون شک باید مدیون اشباع زنجیره اصلی پلیمر یاد شده دانست.

الاستیسیته فراوان و هم‌چنین دوام بسیار عالی حرارت باعث شده است که EPDM دارای خواص بسیار بالایی باشد.

اما بهتر است بدانید که ای پی دی ام در دو جا ضعف و قدرت دارند، در مقابل حلال هایی مانند آروماتیک، الیفاتیک و در بسیاری از شرایط هیدروکربن های کلرینه شده متأسفانه از خود ضعف نشان می‌دهند، اما این نکته را نیز به یاد داشته باشید که در مقابل انواع حلال‌هایی از قبیل که حلال‌های قطبی مثل: الکل ها و کتن ها  قدرت خود را شدیداً به رخ می کشند.

یدن ترتیب در دو محل نیز می‌توانند از خود دفاع کنند و یا برعکس کاملاً تسلیم شده خود را نشان دهند به این‌شکل که به واسطه‌ی دوام شیمیایی بالایی که دارند در مقابل بسیاری از بازها و هم‌چنین اسید‌ها دفاع بی‌نظیری دارند اما در برابر روغن‌هایی که غیر قطبی می‌باشند بدون‌شک تسلیم می‌شود و نباید این نکته را فراموش کنید که ای پی دی ام یک الاستومری خاص است که تنها همین نوع می‌تواند ویژگی عایق بودن خود را در شصت Kv در بسیاری از مدل‌های کابل در نظر داشته باشد.

کاربرد EPDM

شما در صنعت روانکاری بدون‌شک می‌توانید به‌خاطر داشتن ویژگی کشسانی بالایی که پلیمر دارد از EPDM غافل نشوید و البته هم‌چنین برای پوشش دهی انواع کابل و برخی شرایط حتی بسیاری از قطعات اتومبیل EPDM و حتی شاید در بسیاری از کفپوش‌هایی که در بسیاری از زمین‌های بازی مورد استفاده قرار گرفته است کاربرد ویژه‌ی EPDMرا حس کرده باشید چرا که دوام بسیار بالا و عالی سایشی بی‌نظیری  EPDMدارد.

لازم به ذکر است که به یاد داشته باشید پلیمر های دوترال محصول و ساخت کشور ایتالیا می‌باشد و حتی بازرگانی اویل پاسارگاد را می‌توان به‌عنوان  وارد کننده‌ی EPDM در نظر داشت.