معرفی انواع واسکازین

واسکازین که به آن روغن جعبه دنده هم گفته می شود که برای روانسازی مورد استفاده قرار می گیرد. وجود واسکازین در خودرو اهمیت بسیار زیادی دارد و یکی از روغن های مورد استفاده در ماشین است. روغن دنده یا همان واسکازین از کلمه روسی روغن دنده گرفته شده است. این مدل روغن برای دیفرانسیل و گیربکس است که با روغن موتور یکی نیست و تفاوت زیادی دارد.

روغن واسکازین شباهتی که با روغن موتور دارد این است که جفتشان با توجه به سطح کیفیت یا همان API و گرانروی یا SAE تقسیم بندی می شوند. واسکازین گرانروی بالایی دارد به صورتی که در دماهای پایین هم گرانروی آن بالا هست و همین طور با فلزاتی که در جعبه دنده خودرو به کار می روند اعم از فولاد و همین طور آلیاژ مس سازگار و هماهنگ است و مشکلاتی ایجاد نمی کند.

 

انواع واسکازین

روغن هایی که واسه جعبه دنده دستی و یفرانسیل مورد استفاده قرار می گیرند به آن ها MTF( Manual Transmission Fluid)  گفته می شود. در صورتی که به روغن هایی که مخصوص جعبه دنده یا همان گیربکس اتوماتیک هستند به آن ها ATF می گویند که مخفف Automatic Transmission Fluid است.

 

موارد استفاده روغن جعبه دنده

واسکازین این وظیفه را دارد که چرخ دنده های جعبه گیربگس اتوماتیک و دستی را را روانکاری کند. افزودنی هایی برای این روغن جعبه دنده وجود دارد که از جمله آن های می توان به افزودنی هایی مخصوص ضد سایش، ضد ترک و همین طور افزودنی هایی مخصوص برای این که با فلز برخورد نکند و همین طور از میزان اصطکاک آن هم بکاهد.

همچنین افزودنی کاهنده نقطه سیلان هم سبب شده تا روغن در دمای کم بتواند به خوبی کار کند. ضمنا افزودنی های خوردگی و اکسیداسیون هم وجود دارند که سبب شده تا در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاومت کند.

 

روغن دنده برای خودروهای گیربکس اتوماتیک

برای خودروهایی که گیربکس اتوماتیک دارند تمامی این موارد فرق دارد. کارایی گیربکس اتومات به این صورت است که هیدرومکانیکی می باشد و همین طور با به کارگیری از فشار روغن و تنظیم مقدار آن، گشتاور لازم موتور را به چرخ ها انتقال می دهد. تعویض دنده در این مدل به دلیل کنترل فشار جریان روغن با استفاده از شیرهای الکترونیکی است و همین طور نرم افزاری که روی واحد الکترونیکی گیربکس می باشد همه این عوامل را نگه می دارد.

از طرفی ورود گرد و غبار از جاهایی که روغن نشت می کند، کارایی طولانی مدت روغن در دماهای زیاد سبب شده تا روغن با سرعت زیادی مستهلک شود و خاصیت آن از بین برود. از این رو نیاز به بررسی و چک کردن بیش از حد دارد. روغن دنده اتوماتیک با روغن دنده دستی فرق دارند و معمولا رنگ آن ها به رنگ قرمز می باشد.

 

چه زمانی باید روغن دنده تعویض کرد

هنگام عوض کردن واسکازین از دیگر مسائلی که وجود دارد تعویض کردن به موقع ان است. زمانی که شما بتوانید واسکازین را به موقع عوض کنید به خوبی می توانید در کارایی گیربکس اعم از کم کردن درجه حرارت، کاهش دادن سرو صدا و همین طور بهبود کارایی آن ها شود. البته لازم به ذکر است که زمان عوض کردن مدل و نوع روغن به شرایط دیگر مانند آب و هوا و همین طور مدل کارایی آن هم بستگی دارد.

 

واسکازین GL1

روغن واسکازین GL1 توسط انجمن نفت امریکا طبقه بندی شده است؛ این روغن سطح کیفیت در انتقال دهنده دستی با شرایط ار متفاوت با فشار پایین و میزان لغزش کم کاربرد دارد. از طرفی با توجه به شرایط کارکرد سبک و ملایم این مدل روغن با استفاده از نفت خام و یا روغن تصفیه شده در آن ها امکان پذیر است. در زمان نیاز از مواد افزودنی کم کننده اکسیداسیون، ضد زنگی و پایین آوردن نقطه ریزش از جمله مواردی هستند که در آن به کار گرفته می شود.

 

واسکازین GL4

روغن دنده ایی وجود دارند که با این کیفیت در محورهای ندنه هیپوئید و دنده مخروطی مارپیچ یک سری کارایی سخت از نظر سرعت دارد و همین طور این مدل روغن می تواند در سیستم انتقال دهنده دستی و میل گاردان به کار گرفته شود.  این مدل روغن برای گیربکس خودروهایی در ایران شامل پراید، پژو، سمند و نیسان در نظر گرفته می شود.

 

بازرگانی اویل پاسارگاد

بازرگانی اویل پاسارگاد ارائه دهنده خدمات راه اندازی کارخانجات تولید انواع روغن پایه وانواع روغن موتورو کلیه روانکارهای صنعتی از قبیل انواع روغن هیدرولیک صنعتی و خودرویی، انواع واسگازین صنعتی و خودرویی فرمولاسیون بروز همگام با برترین برندهای معتبر طراحی و ساخت پالایشگاه و پالایشکده به سفارش مشتریان محترم قابل اجرا

همچنین این مجموعه خدمات دیگری ارائه می دهد. ما در مجموعه اویل پاسارگاد صفرتاصد تولید انواع روانکارها +فرمولاسیون وساخت دستگاه و بسته بندی و تامین مواد اولیه و برندینگ و فروش با مجموعه ما میباشد.
از دیگر خدمات اویل پاسارگاد: سرمایه گذاری در زمینه تولید فرآورده های نفتی و تولید روغن موتور و تولید روغن صنعتی یکی بهترین و پرسودترین تولیدات با مشتریان صادراتی میباشد که علاوه بر بازار داخلی بسیار گسترده بازار صادرات به کشورهای همسایه چون صادرات به عراق،صادرات به افغانستان ،صادرات به ارمنستان، صادراتوبه ترکیه،صادرات به افریقا،صادرات به کنیا،صادرات به هند و کشورهای آسیای شرقی جهت صادرات انواع گریس به هندوستان و انواع روغن موتورو روغن ترمز به کشور عراق ،صادرات انواع محصولات خودرویی