نفت خام از اکتشاف تا پالایش

نفت از جمله مواد بسیار باارزش و  اهمیت در ایران محسوب می‌شود که با محصولات تولیدی خاصی نیز روبه‌رو می‌باشد، این ماده‌ی پرارزش به‌خوبی این قدرت را دارد خود را در شرایط خاصی به مواد گوناگون تبدیل نماید؛ که براساس موقعیت جغرافیایی و هم‌چنین گوگرد موجود در نفت خام می‌توان گروه‌بندی خاصی را برای این ماده‌ی با ارزش شامل شد.

اما اگر بخواهیم که در مورد محصولات نفتی حرفی به میان بیاوریم بدون شک گاز محصول کاملاً خالص و عمده‌ی پالایشگاه نفت می‌باشد که به جرات می‌توان آن را یکی از با اهمیت‌ترین محصولات کاربردی نفت خام نام برد؛ اما در پالایشگاه نفت عمدتاً بخش‌های خاصی وجود دارد که بخش نمک‌زدایی از اهمیت بالاتری برخوردار است.

نفت خام از اکتشاف تا پالایش: نمک‌زدایی در پالایشگاه

البته در بخش نمک‌زدایی با مهارت خوب و عالی افراد متخصص و استفاده از قطعات و تجهیزات به‌روز به شست‌وشوی نفت خام می‌پردازند، اما بهتر است بدانید که نفت خام اصولاً به‌گونه‌ای که بیان شده است به شکل یک حالت خاص روغن می‌باشد و با تصویه‌ی ‌درست که مواد این‌چنین موارد مورد دارآن را به شیوه‌ی تقطیر از آن جدا می‌کنند.

این عمل با بهره‌وری هرچه بهتر نفت خام کمک شایانی می‌رساند که در مورد کاربرد محصولات نفتی همین بس که برق و حمل‌ونقل ما وابسته به آن می‌باشد و در صورت نبود و یا مشکل در تهیه‌ی آن هر کدام از این موارد به مشکلات زیادی برخورد خواهد کرد.

این نکته را از یاد نبرید که برای اینکه یک مخزن نفتی کشف شود باید ساختارهای مشخصی را اعمال نمایند که روش‌های مغناطیس‌سنجی می‌تواند محل کشف نفت را تا مقدار بسیار خوبی شناسایی نماید، اما نمی‌توان به این روش اعتماد زیادی داشت، اما با امواج لرزه‌ای در برخی شرایط می‌توان یک مخزن نفتی را به راحتی شناسایی کرد و این‌گونه نفت خام را کشف نمود.

نفت خام از اکتشاف تا پالایش: مخازن نفتی

کسانی که به سمت علم زمین‌شناسی می‌روند به خوبی می‌دانند که چه مسیرهای خاصی برای مخازن نفتی مورد اهمیت می‌باشد چراکه شناسایی و کشف مخزن نفت باعث می‌شود تا حفاری و بهره‌برداری از آن را بتوانند با واحدهای خاصی در پالایشگاه نفتی مورد رونق قرار دهند.

و اصول خاص؛کاربردی و  اساسی خود را  پیدا نمایند و عمدتاً بسیاری از مهندسین معتقد هستند که شیوه‌های غیر مستقیم برای این‌که بتوان زیر‌زمین را مورد بررسی قرار داد مورد اهمیت می‌باشند که حفر‌چاه و تهیه‌ی مقاطع بزرگ هر کدام به گونه‌ای به عملیات کشف نفت برمی‌گردد.

اما بازیافت اولیه نفت را باید جدی گرفت چراکه سرعت تولید در این زمان به سرعت پایین می‌آید و باید به شکل کاملا هدفمند برای استخراج نفت قدم‌های اساسی و اولیه را برداشت و به‌خاطر داشته باشید که نفت خام می‌تواند استفاده بسیار زیادی داشته باشد به خصوص که بنزین و گازوئیل از موارد استفاده بسیار زیاد نفت خام محسوب می‌شود و انرژی را به طرز بسیار بالایی در زندگی تامین می‌نماید.

محصولات کاربردی نفت خام

کاربردهای حیاتی و بالای نفت خام از جمله:

نفت‌سفید؛ سوخت‌موتور و انواع گاز مایع را نباید از قلم انداخت و هم‌چنین روغن‌های روان که عمدتاً بی‌رنگ هستند، برای بسیاری از خودروها ضروری می‌باشند، به‌همین‌دلیل نباید از آن چشم‌پوشی کرد و حتی آسپیرین که یکی از داروهای بسیار کاربردی محسوب می‌شود از مشتقات نفت‌ خام به وجود می‌آید و در کنار آن بسیاری از عطروادکلن‌هایی که ما به راحتی از آن استفاده می‌کنیم بدون وجود نفت هیچ‌گاه به دستمان نمی‌رسید؛پس بهتر است ارزش این ماده گران‌بها را هیچ‌موقع پایین ندانید.

این نکته را به‌خاطر بسپارید که ظرفیت پالایشگاه‌ها باید به حد زیادی بالا باشد تا بتوانند به شکل درست نفت را به مصارف خاص خود برسانند، که البته ساختارهای پیچیده و مبهمی که در پالایشگاه وجود دارد هر کدام از روش‌ها و شیوه‌های خاصی برای این کار استفاده می‌نمایند.

برای این‌که محصولات نفتی به‌طور بهینه بتوانند فرایند خود را در سیستم بازار پیدا نمایند بهتر است با روش ذخیره‌سازی عالی در سطح بالا خود را وِقف دهند تا این‌گونه کاربرد آن‌ها به‌صورت بهینه نیز انجام پذیرد.

نقش پالایشگاه پتروشیمی

اما صنعت پتروشیمی نیز خود کاربرد و ماهیت خاصی را می تواند به وجود آورد چراکه به واسطه‌ی زنجیره خوب و متصلی که دارد ظرفیت را برای ارائه محصولات بالا برده و فرآورده‌های خوب و جدیدی را برعرصه‌ی ظهور می‌رساند و البته که محصولات پتروشیمی که به محصولات بنیادی، میانی و نهایی تقسیم‌بندی می‌شوند هرکدام کاربرد و استفاده‌ی خاصی را می‌طلبد.

که در این بین بنزین‌ها؛ آمونیاک و گوگرد در محصولات بنیادی بسیار خاص شمرده می‌شود و عمدتاً ملامین به خوبی می‌تواند در گروه محصولات میانی در صنعت پتروشیمی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد و برای بسیاری از مواد ضدعفونی کننده که اصولاً به راحتی از آن در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم آب ژاول از محصولات پتروشیمی این مواد را ارائه می‌دهند.

اما برای کشاورزان عمدتاً محصولات آلاکلر بوتاکلر بسیار مهم و حیاتی است چرا که برای بسیاری از علف‌کش‌ها می‌تواند کاربرد بسیار بالایی داشته باشد، پس همان‌گونه که متوجه شدید در زندگی روزمره‌ی ما محصولات پتروشیمی و نفت ‌خام جایگاه بسیار ویژه‌ای دارند.