مواد افزودنی آنتی اکسیدانت

مواد افزودنی آنتی اکسیدانت در ترکیبات روانکار اهمیت بسیار زیادی را دارند؛ چرا که استفاده از این دست مواد افزودنی سبب شده تا طول عمر روانکار افزایش گردد. البته لازم به ذکر است که اکسیداسیون روغن سبب شده تا لجن و وارنیش روی قطعات ایجاد شود که همین امر سبب شده تا روانکاری ضعیف بشود، میزان سوخت زیاد گردد و همین طور موتور سایش پیدا کنند؛ از این رو استفاده از مواد فزودنی آنتی اکسیدانت‌ ها اجباری است. در این مقاله اشاره به مواد افزودنی آنتی اکسیدانت خواهیم کرد پس با اویل پاسارگاد همراه باشید.

 

آنتی اکسیدانت

آنتی اکسیدانت (Antioxidant)  به ترکیباتی گفته می شود که از اکسیداسیون جلوگیری می کنند. اکسیداسیون به فرآیندهای واکنش شیمیایی گفته می شود که رادیکال های آزاد تولید می کنند و در انتها واکنش های زنجیره ای ایجاد می گردد که امکان دارند به سلول های زنده آسیب برسانند. وجود آنتی اکسیدانت هایی مانند ویتامین سی که همه شما آن را دیده اید سبب می شود تا آن زنجیره قطع گردد. برای این که بین گیاهان و حیوانات تعادل استرس اکسیداتیو حفظ شود، سیستم های پیچیده از آنتی اکسیدانت ها همپوشانی را نگه می دارند.  نمونه های دیگری که می توانیم برای آن مثال بزنیم عبارتند از: آنریم که به صورت داخلی داخلی تولید می شوند و با آنتی اکسیدانت هایی مثل ویتامین ای در زمان تغزیه تامین می گردند.

کلمه آنتی اکسیدانت به صورت کلی برای دو دسته از مواد مورد استفاده قرار می گیرد. دسته اول مواد شیمیایی صنعتی هستند که برای ممانعت از اکسیداسیون که به مواد غذایی اضافه می گردند. آنتی اکسیدانت های صنعتی از کارایی های مختلفی برخوردار هستند؛ از آن ها می توان برای مواد نگهدارند در مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی استفاده نمود تا از اکسیداسیون در سوخت ممانعت کنند.

 

نگاهی به مواد افزودنی آنتی اکسیدانت

روانکارها همان طور که می دانید موادی هستند که برای کاهش اصطکاک بین سطوح ثابت و متحرک مورد استفاده قرار می گیرند. انواع روانکار مثل روغن و گریس هستند که هر یک از آن ها دارای یک ویژگی متفاوت هستند و کارایی مختلفی دارند. روانکارها به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند؛ روانکارهای خودرو و صنعتی که خود روانکار صنعتی هم به سه دسته شامل روغن های صنعتی، گریس و روانکار ویژه طبقه بندی می گردند.

تا به این جا به ماهیت روانکار آشنا شدیم؛ موجود آنتی اکسیدانت سبب می شود در روانکار خیلی بهتر و با کیفیت تر عمل کند. در واقع وجود آنتی اکسیدانت باعث می شود که فرآیند اکسیداسیونی که روانکار انجام می دهد به تاخیر بیفتد، دیر تر انجام گیرد و همین طور سرعت کاهش کیفیت که در بر اثر عملیات اکسیداسیون هم رخ می دهد کمتر می شود. همین وجود مواد افزودنی آنتی اکسیدانت تا حد زیادی کیفیت کار را خیلی زیاد می کند.

 

دسته بندی مواد افزودنی آنتی اکسیدانت

مواد آنتی اکسیدانت به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شود که مواد آنتی اکسیدانت فنوله و آمینه هستند و انتی اکسیدانت ثانویه ترکیبات فسفر و سولفورها هستند. بهترین پایداری واسه اکسیداسیون زمانی می باشد که آنتی اکسیدانت اولیه و ثانویه با هم دیگر هم مصرف گردند.

انتخاب مواد افزودنی آنتی اکسیدانت حساسیت بالایی دارد از این رو شرکت ها و کسانی که در این حوزه نیاز دارند تا فعالیت کنند؛ همواره از نظر یک مشاور و متخصص بهره می گیرند تا بهترین انتخاب را داشته باشند.

 

معرفی بازرگانی اویل پاسارگاد

بازرگانی اویل پاسارگاد با سال ها سابقه در حوزه تامین مواد پالایشگاهی و پتروشیمی فعالیت می کند. کلیه محصولات صادراتی این شرکت از پالایشگاه و پتروشیمی بخش دولتی آماده می شود؛ از این همه شرایط خرید، شرایط مخصوص شرکت ملی نفت است. مقصدهایی که این شرکت محصولات خود را به آن ارائه می دهد کشورهایی همچون آذربایجان، ترکیه، عراق، افغانستان، پاکستان، کنیا و هند هستند.