روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک از جمله روغن های بسیار مهم و کاربردی است. در ماشین های سواری از این مدل روغن استفاده می کنند. روغن هیدرولیک وظیفه دارد تا بتواند به فرمان خودرو، روان کنندگی و قدرت را برساند. وجود روغن چه تاثیری در خودرو دارد؟ این روغن سبب شده تا فرمان بهتر و راحت تر کار کند و همین طور قدرت حرکت را به دیگر بخش های هیدرولیک ماشین هدایت کند. در واقع روغن هیدرولیک این وظیفه را دارد تا بتواند یک قطعه را به حرکت درآورده و سپس به آن سرعت ببخشد. این روغن دو مدل دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد پس با اویل پاسارگاد همراه باشید.

 

انواع روغن هیدرولیک

 

روغن هیدرولیک در بازار به دو صورت سنتتیک و نفتی است. روغن نفتی و سنتتیک برای انتقال دادن قدرت از فشار و جریان استفاده می کنند. خیلی از افراد گمان می کنند که این مدل روغن تنها برای چرخش دادن بهتر فرمان ماشین مورد استفاده قرار می گیرد و تنها کارایی این همین است؛ در صورتی که کارایی خیلی زیادی هم دارد. از کاربرد دیگر آن می توان پمپ، جرثقیل و جک را نام برد.

 

عوامل موثر در کارایی روغن

 

این روغن مانند هر چیز دیگری یک سری عوامل در بهتر کارکرد آن تاثیر گذار هستند. هرچقدر این عوامل در کارکرد روغنبهتر و مؤثرتر باشند راحت‌ تر می ‌توان از این روغن استفاده کرد و بازدهی آن بسیار بیشتر خواهد بود در این مقاله قصد داریم که به عوامل مؤثر در کارایی این مدل روغن اشاره کنیم؛ میزان ویسکوزیته روغن یا همان گرانروی، میزان گرمای کارکرد، مدل سیستم، مقاومت میان لایه روغنی، رطوبت خاصیت اسیدی، زمان عوض کردن روغن و استحکام در برابر اکسید شدن یا اکسایش ازجمله مواردی هستند که در کارآیی این روغن خیلی تاثیر می‌ گذارند.

 

زمان عوض کردن روغن خودرو

روغن خودرو مدتی پس‌از استفاده باید عوض شود تا در کارکرد تاثیر مخربی نگذارد یادتان باشد اگر از روغن کهنه در خودرو استفاده کنید؛ نه ‌تنها باعث بهتر کار کردن عوامل درگیر دهنده آن نمی‌ شود بلکه به بخش‌ های دیگر هم آسیب جدی می‌رساند طوری که باید برخی از آن ‌ها را کاملاً تعویض کنید و برای این‌که بدانید چه زمانی برای عوض کردن روغن مناسبت باید یکسری فاکتورها را در نظر بگیرید که هر کدام از آن ‌ها می ‌تواند نشان دهد که باید روغن را عوض کنید؛ اما این نکته را حتما مدنظر داشته باشید که هیچ ‌وقت نباید دو مود روغن را با هم‌دیگه ترکیب کنید چون‌که مواد سازنده آن‌ ها با همدیگر فرق می‌ کنند و زمانی ‌که شما آن‌ها را ترکیب می ‌کنید ساختار آن‌ ها به‌هم می‌ر یزد و به‌عنوان یک ساختار شکننده وارد خودرو می‌ شود ازاین‌رو به شما پیشنهاد می ‌شود که یک مدل روغن را ابتدا بررسی کنید و سپس آن را خرید کنید و زمانی ‌که روغن کهنه شد روغن را خالی کرده و آن را با روغن جدید جایگزین کنید همچنین باید به مواردی که نشانه تعویض روغن هستند هم انجام دهد یک سری عوامل مشخص هستند و یک سری دیگر باید توسط کارشناس خودرو بررسی شود.

 

ایرادات این مدل روغن را چگونه تشخیص دهیم

یکی از کار های مهمی که در انتخاب روغن باید انجام دهید؛ این است که تشخیص بدید که چه ایراداتی در آن وجود دارد و همین ‌طور باید بدانید که روغن هیدرولیک با روغن موتور فرق دارد. خیلی از افراد روغن هیدرولیک را با روغن موتور یکی می ‌دانند درصورتی‌که این دو با همدیگر متفاوت هستند و نمی‌ توان کارکرد یکسانی در نظر گرفت. روغن هیدرولیک روغن پایه است و یک سری مواد افزودنی در فرمان خودرو استفاده می‌ شود؛ اما روغن خودرو با آن متفاوت است اما اگر بخواهید ایرادات روغن هیدرولیک را شناسایی کنید؛ اول باید بدانید که نوع روغن بسیار مهم است و همین‌طور محل ورود آن نباید آلوده باشد و اگر روغن رنگش قهوه‌ ای سوخته و یا سیاه شد باید به آن روغن را عوض کنید؛ چون‌که ذرات پلاستیکی که در فرمان وجود دارد به آن وارد شده و روغن را خراب کرده ‌است.

همچنین اگر در شرایط خاصی بودید که نمی‌ توانستید روغن تهیه کنید و به‌جای آن به سراغ واسکازین بروید و واسکازین خیلی شباهت زیادی به این مدل روغن دارد و کارایی آن مشابه است و در زمان کمبود می ‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد روغن هیدرولیک در کارکرد ماشین نقش بسیار پررنگی ایفا می ‌کند کسانی که خودرو می‌سازند برای کنترل و تعویض کردن این روغن راهکارهای زیادی را پیش رو دارند؛ فاکتورهایی مانند حرارت موتور و شرایط آب‌وهوایی هم می ‌تواند در مدت‌زمان و طول عمر روغن هیدرولیک مؤثر باشند و هر چه بهتر باشد روغن خوب مسلماً دوام بیشتری دارد اما یادتان باشد اگر تعویض روغن را در زمان مشخص و در زمان نیاز انجام ندهید و عدم باید برای تعمیر قطعات دیگر مانند پمپ هیدرولیک و چرخ بپردازید.

 

بازرگانی اویل پاسارگاد تامین کننده مواد اولیه انواع روغن هیدرولیک