روغن موتور و مراحل تبدیل از یک روغن پایه تا یک روغن استاندارد برای مصرف در خودرو

روغن موتور یکی از اجزای اساسی در کارکردن موتور است. روغن موتور همانند نفس برای موتور می‌باشد و از روغن پایه+ ادتیو پلیمر+ ادیتو پکیج رنگ و اساس تشکیل شده است. در این مقاله به روغن موتور، نحوه تولید آن و استانداردهایی درباره آن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

 

نحوه تولید روغن موتور

برای تولید روغن هم مانند هر محصول دیگری باید یک سری مراحل را طی کرد. برای تولید این ماده نخست در پالایگشاه از نفت خام، لوبکات می‌سازند و پس از انجام آن، به عنوان ماده اولیه برای استخراج می‌رود. در آن جا، از موادی که بنزینی هستند راحت شده و سپس موادی که حاصل از پالایش هست و روغن هم دارد به واحد موم گیری ارسال می‌‎گردد این کار برای جدا کردن پارافین و موم انجام شده و در آخرین مرحله برای فورفوراید ارسال شده تا روغن پایه نفتی به دست آید. برای تولید روغن از ادتیو پلیمر هم استفاده می‌کنند. ادتیو پلیمر یا همان افزودنی‌های پلیمری موادی هستند که برای تولید محصولی مناسب و قابل انتظار به کار می‌روند؛ چرا که همه مواد ویژگی‌هایی کامل برای رسیدن به یک محصول کامل را ندارد؛ از این رو برای این که بتوانند محصولات را تولید کنند از مواد افزودنی استفاده می‌کنند. برای تولید روغن هم از افزودنی‌های پلیمر و هم از افزودنی رنگ و اساس استفاده می‌شود.

 

انواع روغن موتور

روغن انواع اقسام گوناگونی دارد که هر کدام ویژگی مخصوص به خودش را دارد که عبارتند از:

روغن موتور مونوگرید

اولین روغن موتوری که می‌توان آن را نام برد روغن مونوگرید است؛ این روغن موتور ساختار یکم خاصی دارد که باعث شده تا در تغییرات دمایی نتواند گرانروی خود را کم و زیاد کند. به همین دلیل فقط برای دمای مشخصی و در فصل معینی استفاده می‌شود. این مدل روغن تاریخچه کهنی دارد و در گذشته از معدود روغن موتورهایی بوده است که برای موتورها تولید و مورد استفاده قرار می‌گرفته است. روغن‌هایی که استاندارد SAE آن بین ۰ تا ۳۰ است در سرما و دمای کم به کار می‌روند و فردی که از این مدل روغن استفاده کند باید با تغییر فصل آن را تعویض کند. روغن موتور مونوگرید تنها ایرادی که داشت این بود که با تغییر فصل نمی‌توانستند از آن استفاده کنند و گزینه مناسبی برای همه فصل‌ها نبود.

 

روغن موتور مالتی گرید

این مدل روغن پیشرفته تر از مونوگرید است. روغن مالتی گرید در برابر دما مقاومت خاصی ندارد. ساختار آن طوری طراحی و تولید شده است که در هر فصلی قابل استفاده باشد. این محصول در زمانی که دما پایین است را زیاد کرده و سفت و سخت نمی‌شود؛ در حالی که در دماهای بالا هم گرانروی آن کم نمی‌شود.

 

روغن موتور سنتتیک

روغن سنتتیک در آزمایشگاه و با ترکیب مواد شیمیایی تولید می‌شود؛ این محصول نخست برای موتورهای جت به کار می‌رفت در صورتی که با داشتن روغن‌های معدنی، استفاده بیشتری از آن شد. این روغن‌ها با استفاده از افزودنی‌هایی شامل ضد زنگ، آنتی اکسیدان، ترکیبات خوردگی و شوینده تولید شده است. روغن موتور سنتتیک موادی که از سوختن تولید می‌شوند را جذب کرده و واکنش اکسیداسیون ایجاد نمی‌کند.

 

روغن موتور معدنی

روغن معدنی از ساده ترین روغن موجود به شمار می‌رود. این روغن برای ماشین‌های قدیمی کاربرد دارد، ویژگی روغن معدنی این است که مواد تشکیل دهنده آن نفت خام است و افزودنی خیلی زیادی ندارد. این مدل روغن بیشتر برای روانکاری استفاده می‌شود.

 

روغن پایه و روغن استاندارد برای مصرف خودرو

برای طراحی، تولید و استفاده روغن باید مطابق با استانداردها پیش رفت. استاندارد SAE  که به معنای انجمن مهندسان خودرو است. این استاندارد شامل عدد بین صفر تا شصت است که در بعضی از زمان‌ها حرف W در آن هم به کار می‌رود. استاندارد SAE تعیین می‌کند که ویسکوزیته یا همان گرانروی آن چقدر باید باشد. در این استاندارد عدد صفر نشان دهنده پایین تر حد ویسکوزیته است به صورتی که روغن به آسانی جاری شده و با حرکت کردن به به عدد ۶۰ می‌رسد و گرانروی بیشتر و بیشتر می‌شود. همان طور که گفته شد در این استاندارد از حرف W  هم استفاده شده که نشان دهنده کمترین عدد گرانروی در زمستان می‌باشد. روغن‌ موتورهایی که تولید می‌شوند باید استانداردسازی شده و قابلیت استفاده را داشته باشند؛ طوری که یک روغن پایه نمی‌تواند بدون استاندارد تولید شده و به دست مصرف کننده برسد. لازم به ذکر است تمامی اقلام برای تولید روغن های موتوری و دیزلی صنعتی صفر تا صد با فرمولاسیون در بازرگانی اویل پاسارگاد موجود است.