روش های بین المللی حمل محموله

همه به این موضوع واقف هستیم که تمامی روش های بین المللی حمل محموله محموله وارداتی و البته صادراتی برای این که بتوانند با روشیی کاملا اصولی و بر پایه استاندارد در بین الملل کار خود را به انجام رساند باید حمل خود را به‌شکل صحیح و البته کاملاً اصولی انجام دهند و بدین سبب باید از راه‌ها و شیوه‌های خاصی پیروی نمایند.

به‌همین‌دلیل در این مقاله شاید بتوان به تحویل کالا در نقطه‌ای که اصولاً از مبدأ شروع می‌شود اشاره داشت و حمل کالا را به درستی  انجام داد، اما در برخی از شرایط نیز عمدتاً شما می‌توانید از مبدأ هیچ‌گونه هزینه‌ای را مبنی بر حمل کالا و محموله دریافت نکنید و تنها هزینه را از خریدار عزیز و در محل مربوطه مطالبه نمایید؛ که البته باید به این نکته نیز توجه ویژه داشته باشید که در برخی شرایط این نوع حمل ممکن است با ریسک نیز همراه باشد. دراین مقاله به نکاتی درباره روش های بین المللی حمل محموله اشاره خواهیم کرد پس با همراه باشید.

روش های بین المللی حمل محموله: اهمیت بیمه

اصولاً به واسطه نوع قراردادی که با خریدار بسته می‌شود تمام کارها به‌شکل اصولی به انجام می‌رسد و حتی شما باید به وجود بیمه در مورد حمل و نقل انواع محموله صادراتی و وارداتی نیز توجه نشان دهید، چراکه در هر صورت حمل کالا در هر شرایطی ممکن است با خطراتی از جمله شکستگی و بسیاری از موارد دیگر همراه باشد.

که بدین‌دلیل بیمه نقش پررنگی را ایفا می‌کند و نباید بیمه‌ی محموله و کالای مورد نظر را فراموش نمود و عمدتاً برای حمل دریایی؛ خریدار باید هزینه‌ی بیمه را بر عهده داشته باشد؛ اما در آن طرف ماجرا فروشنده نیز هزینه‌ی حمل را قبول می‌کند که با توجه به این نکات قرارداد بیمه به واسطه‌ی خریدار انجام می‌شود و قرارداد حمل به واسطه‌ی فروشنده که این موارد برای حمل دریایی لحاظ می‌گردد.

که البته برای حمل زمینی و هوایی برای فروشنده ممکن است ریسک‌های خاصی را دربر داشته باشد، چراکه مسئولیت فروشنده تا قسمتی است که کالا و محموله مورد نظر را به حمل‌کننده تحویل می‌دهد و در این‌جا باید هزینه بیمه را نیز تا این نقطه به حمل‌کننده پرداخت کند اما در مورد حمل زمینی و یا حتی هوایی خریدار باید هزینه‌ی بیمه را تقبل نماید.

حمل مرکب

اما اگر بخواهید که روش های حمل بین المللی محموله کنید باید حمل مرکب را در نظر داشته باشید به شما توصیه می‌کنیم که هزینه‌ی حمل بیمه را تا هنگامی‌که به مقصد برسد برعهده داشته باشید که این‌گونه حمل مرکب انجام می‌شود که در این‌جا هزینه‌ی حمل و البته بیمه بر عهده‌ی فروشنده محترم می‌باشد و هم‌چنین قراردادها را در این دو زمینه باید خود تبیین سازد اما خریدار نیز وظیفه‌ای بر عهده دارد که اصولاً به بازرسی محموله اشاره می‌کند.

اگر بخواهیم در مورد حمل کالا و تحویل آن در مقصد صحبت‌کنیم گروه‌بندی خاصی وجود دارد و عمدتاً در برخی شرایط تحویل محموله در یک مرز مشخص شده انجام می‌گیرد اما برای حمل دریایی؛ اصولاً افراد تحویل کالا و محموله‌ی خود را در عرشه‌ی کشتی به انجام می‌رسانند.

اصطلاحات خاص

اما در پاره‌ای از مواقع نیز ممکن است در اسکله تحویل محموله و کالا انجام پذیرد که هر کدام از این‌ها با اصطلاحات خاصی عنوان می‌شود که برای تحویل کالا در اسکله می‌توان از DEQ استفاده نمود اما در مورد تحویل در عرشه‌ی کشتی عمدتاً اصطلاح DES به‌کار گرفته می‌شود، اما اصطلاح DAF در زمانی است که شما در مرز مشخص شده وظیفه‌ی حمل کالای خود را به پایان می‌رسانید.

در این میان برخی اوقات حمل انواع کالا و محموله در مقصد به شکلی انجام می‌پذیرد که هیچ‌گونه عوارض گمرک و پرداخت انجام نمی‌شود که در این شرایط می‌توان از اصطلاح DDU استفاده نمود، اما جای هیچ‌گونه نگرانی نیست چرا که حمل محموله در برخی از شرایط نیز همراه با پرداخت حقوق و هم‌چنین پرداخت عوارض گمرکی در مقصد همراه است که بدین‌ترتیب به آن DDP گفته می‌شود.

چنان‌چه شما بخواهید محموله و کالای خود را را در اسکله‌ی مقصد تحویل دهید در این‌جا عموماً از اصطلاح  DEQ  استفاده می‌شود؛ اما برخی اوقات شرایط حکم می‌کند که افراد تحویل کالا و محموله‌ی خود را بدون هیچ‌ مسئله‌ای و هم‌چنین دریافت عوارض گمرکی و پرداخت انجام دهند که برای این کار باید از کلمه  و اصطلاح DDU  استفاده کرد.

اما هنگامی‌که شما در اسکله و مقصد تحویل کالای خود را به‌شکلی انجام دهید که با پرداخت حقوق و هم‌چنین پرداخت عوارض گمرکی در اسکله همراه باشد می‌توانید از اصطلاح DDP استفاده نمایید و تمام مواردی که گفته شد به ترخیص کالا و هم‌چنین ترخیص محموله از گمرک نیز اشاره دارد.

اهمیت حمل کالا

البته در میان حمل انواع کالا و محموله عمدتاً قراردادهای بین فروشنده و خریدار انجام می‌شود که به عوارض گمرک؛ پرداخت حقوق و هم‌چنین بیمه‌ی کالا و محموله اشاره‌ی مستقیم و مهمی دارد؛ از دیرباز بدون‌شک حمل‌ونقل و حمل انواع محموله و کالای صادراتی و وارداتی از جمله کارهای مهمی بوده است که در کشورهای مختلف به نحوی رایج و البته اصولی و طبق موازین استاندارد انجام شده و به‌همین‌خاطر برای جلوگیری از بروز انواع مشکلات و اختلافات بهتر است به چارچوب استاندارد و قواعد آن توجه شود.