مبدل های حرارتی در تجهیزات پالایشگاهی

تجهبزات پالایشگاهی در کیفیت کار بسیار تاثیر دارند. کارخانه‌ها عملیات‌های مختلفی دارند و در آن‌ها اهل حرارت بسیار اهمیت دارد؛ بالا بودن یا پایین بودن حرارت می‌تواند به یک دستگاه آسیب بزند و یا این‌که یک کارکرد را مختل کند؛ طوری که خیلی از منابع مالی و همین‌طور کاری از بین برود؛ ازاین‌رو کنترل حرارت بخش خیلی مهمی از فرایند کارخانه‌ها به شمار می‌رود که به‌صورت کاملاً مستقیم به‌عنوان مثال در یک کوره یا تبادل حرارت در یک مبدل لوله‌ای یا پوسته تاثیر می‌گذارد. مبدل‌ های حرارتی در کارخانجات بسیار مهم هستند و آن‌ها مانند مخازن بسیار زیاد در بیشتر کارها، به کار گرفته می‌شود. همچنین مبدل‌ های حرارتی به ‌صورت یک دیافراگم جریان قرار دارد که بخش‌های مختلف این دیافراگم به شرح ذیل هستند:

 

خنک‌کننده در تجیهزات پالایشگاهی

خنک‌کننده نقش خیلی مهمی دارد خنک‌کننده استفاده می‌شود تا گازی که در عملیات جاری می‌شود را حرارتش را گرفته و به آب خنک‌کننده اتمسفر و محیط‌های دیگر انتقال بدهد و آن را خنک کند این کار باعث کاهش دما می‌شود و روی روند فرآیند بسیار تاثیر گذار است.

 

مبدل

دستگاه دیگری به نام مبدل که در فرایند کارخانجات خیلی تاثیر دارد؛ مبدل حرارت را بین هوای گرم و هوای سرد متعادل می‌کند هوای گرم و هوای سرد با همدیگر تفاوت دما دارند و اگر حرارت بین آن‌ها تبدیل نشود می‌توانند مشکل‌ساز باشند مبدل این نقش را به‌خوبی در کار ایفا می‌کند.

 

دیگ بخار

مضاعف وسیله دیگری که بسیار اهمیت دارد و دیگ بخار مضاعف است و این قطعه در دیافراگم سیالی که جمع می‌شود در ته برج‌ها را با به کار گرفتن بخار روغن همراه با یک جریان داغ به‌عنوان واسط حرارتی تبخیر می‌کند بخار مضاعف موادی که تو ته برج جمع می‌شود را با به کار گرفتن بخاری که از روغن تولید می‌شود و همین‌طور جریان داغ که در دستگاه قرار دارد را تبخیر می‌کند.

 

هیتر

هیتر بخش دیگری است که جریانی که در کل درحال کارکردن است را با به‌کارگیری چگالش بخار بهش حرارت دهی می‌کند.

 

کندانسور

کندانسور بخش دیگری است که با استفاده از حرارت بخار را به آب سرد محیط دیگر و همین‌طور اتمسفر تقطیر می‌کند کندانسور خیلی مهم است چون‌که بخار را تخدیر می‌کند و آن را در محیط کنترل می‌کند.

 

 

بررسی انواع مبدل های حرارتی

 

مبدل لوله ای پوسته ای

مبدل لوله ای پوسته ای مدلی است که مخزن آن به شکل استوانه ای بلند و همین طور تولید شده از جنس فولاد می‌باشد. این مبدل از یک سری مجراهای موازی تشکیل می‌شود. این مدل مبدل دارای سیال در درون پوسته است و همین سیال دیگری که در داخل تیوب می‌باشد. در نتیجه تبادل حرارتی بین این دو انجام می‌شود. در آخر مبدل، سرپوش‌ها به صورتی است که جریان‌های گوناگون از مجراهای مبدل عبور کرده و همین طور به سمت پوسته می‌رود.

 

مبدل صفحه ای

مدل دیگری از مبدل حرارتی است که عموما در جاهایی که دمان و فشار کم است به کار گرفته می‌شود. این مدل مبدل از بخش‌هایی تشکیل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به پوشش‌های اخری، میله حامل، نازل‌های ورودی، خروجی و همین طور ورقه و واشر اشاره کرد. داخل این مبدل در بین صفحات، بخش‌هایی وجود دارند که برای عبور کردن سیالات تشکیل شده اند و همین طور واشر لاستیکی را در کانال اطراف و بین صفحات کذاشته اند تا بتواند جریان را متعادل کند. در گوشه و کتار هر صفحه هم یک سری مسیر برای ورود و خروج سیال گرم و سرد است که هنگامی که صفحات در کنار هم هستند تشکیل می‌شود.

 

مبدل حرارتی حلزونی

این مدل مبدل در جایی کاربرد دارد که ساختار آن دایره ای شکل است. این مدل مبدل از دو مدل نوار دراز از ورقه تشکیل شده که به شکل یک زوج مجرایی مارپیجی هم مرکز پیچیده شده است و لبه‌های دیگر آن هم بسته هستند؛ همچنین سیال از کانال بسته و ممتد عبور کرده؛ پوشش‌های مبدل که در هر سمت این مجموعه مارپیچی قرار گرفته جدا می‌شوند که می‌توان با برداشتن هر یک به ورقه حلزونی رسید.

 

مبدل خنک شونده با هوا

مدل دیگری از مبدل های حرارتی هستند که با سایرین تفاوت دارند؛ در مبدل خنک شونده با هوا به جای مایع از هوا برای خنک کردن استفاده می‌شود. این مبدل دارای واحد ایر کولر است که از بخش‌هایی اهم از لوله، پره به همراه یک قوطی سرپوش که در آخر هر کدام وصل است و با یک سازه ای که بدنه فولادی دارد مستحکم می‌شود.

 

مبدل جفت لوله ای

اخرین مبدل حرارتی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم مبدل حفت لوله ای است که هنگامی به کار می‌رود که حرارت یکی از دو سیال تفاوت بیشتری نسبت به بقیه دارد؛ حرارت دیگری در این مبدل وجود دارد که مقاومت آن را نسبت به جریان حرارت از بین می‌برد. این مدل مبدل همچنین دارای لوله در داخل لوله ی دیگر است که هر کدام یک خم برگشتی دارند.