شیر آلات صنعتی بخشی از تجهیزات پالایشگاهی

پالایشگاه به مرکز یا فرآیندی گفته می شود که پالایش مواد یا مواد خام را به فرآورده های دیگر تبدیل می کند. پالایشگاه ها تجهیزاتی دارند که با استفاده از آن ها به راحتی قابلیت استفاده دارند. در این مقاله نگاهی به تجهیزات پالایشگاهی خواهیم انداخت پس با ما همراه باشید. شیر آلات پالایشگاهی اولین تجهیزاتی که می توان برای پالایشگاه نام برد؛ شیر آلات هستند. شیر به وسیله ای گفته می شود که برای مهار کردن جریان و فشار سیالات مورد استفاده قرار می گیرد. شیر در واقع وسیله ای است که برای وصل و قطع کردن کامل جریان گاز و مایع، تنظیم میزان عبور مورد نیاز برای مایعات، ممانعت و جلوگیری از بازگشت مایعات و همین طور تنظیم مقدار مایعات به کار می شود. ضمنا از دیگر وظایف مهم شیر آلات می توان به کنترل و ایمن نگه داشتن دستگاه های تحت فشار اشاره کرد. در این مقاله در اویل پاسارگاد نگاهی به آن خواهیم انداخت.

 

تجهیزات پالایشگاهی: مدل های مختلف شیر آلات

شیرهای صنعتی از نظر کارایی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • شیرهای دستی که برای کار کردن نیاز به نیروی انسانی دارند (Manual Valves)
  • شیرهای خودکار که با استفاده از نیروهای مایعات، هوا و گاز کنترل می‌شوند (control valves)
  • شیرهای به روز و خودکاری که نیروی برق برای کارکردن دارند ( Solenoid)

 

فاکتورهای مهم در انتخاب شیرآلات

برای این که بتوانید برای کار پالایشگاهی شیری مناسب انتخاب کنید باید به چند نکته توجه کنید؛ اولین آن نقشه لوله کشی است که بدانید از کجا آمده و به کجا رفته است. دومین کاری که باید برای انتخاب شیر آلات انجام دهید این است که نوع کار آن را در نظر داشته باشید و همین طور بتوانید درجه حرارت و فشار را در نظر بگیرید و در انتها مواد سازنده شیر را در نظر داشته باشید.

 

بررسی شیر دروازه ای یا کشویی

شیر کشویی یا دروازه ای در جاهایی مورد استفاده قرار می گیرند که بخواهید جریان سیالات را به صورت کاملا باز و بسته کنید؛ از ویژگی های بسیار مهم این شیر می توان به این اشاره کرد که زمانی که شیربه صورت کامل باز است، کشو یا بند آور آن کاملا به بالا رفته و از مسیر جریان خارج می گردد و هیچگونه فشاری در برابر جریان ندارند. زمانی که شیر حالت بسته دارد؛ به کمترین محل خودش می رود؛ از این رو سیال به دلیل تغییر مسیر سبب شده تا فشار افت کند. این مدل شیرها از بخش های گوناگونی تشکیل شده اند که ابتدا می توان به باز و بسته شدن مناسب آن اشاره کرد. البته باید بگوییم تنظیم کردن دقیق مقدار مایع و گاز سخت تر است.

 

بررسی شیر کروی

شیر کروی همان طور که از نامش مشخص است بدنه آن کروی شکل است و ساختمان آن به صورتی طراحی شده است که مایع از نقطه ورودی به شیر تا خارج شدن از آن ۱۸۰ درجه تغییر می کند، ساختمان دریچه این شیر به صورتی است که در زمان برقرار شدن دوباره جریان تماس هم دیگر قطع شده؛ از این رو باز نشدن کامل شیر کروی یک سری مشکلات را به شیر کشویی که در حالت نیمه باز است را نداشته و از این رو گزینه مناسبی است تا بتوان با استفاده از جریان را تنظیم نمود. تعداد دور دسته شیر با حجم مجرای خروجی مایع باعث می شود تا تنظیم کردن مقدار جریان با دست خیلی راحت و آسان شود.

 

ویژگی های شیر کروی در یک نگاه

  • تغییر جهت جریان سیال بر خلاف شیر کشویی
  • تغییر جهت جریان در صورت ایجاد تلاطم
  • افزایش افت فشار در صورت تلاطم داشت
  • افزایش فشار نسبت به شیر کشویی
  • تولید شده معمولا از نیکل یا فولاد ضد زنگ

 

شیر مخروطی

شیر مخروطی مدل دیگری از شیر است که اگر شیر سماوری را تکامل بدهیم برای وصل و قطع کرد کامل شیر به کار می رود. به عبارتی دیگر زمانی که شیر کاملا باز است در خط مستقیم و بدون برخورد کردن با مانع در مجرایی که به اندازه لوله به وصل است حرکت کرده وپس از آن در زمانی که افت فشار کم و به اندازه شیر کشویی است در این مدل شیر اصطکاک بین بدنه و دریچه بالا رفته و کار باز و بسته کردن آن با مشکلاتی روبه رو خواهد شد.

 

شیر گلوله ای

مدل دیگری از شیر وحود دارد که برای وصل و قطع کردن شیر کارایی دارد. ربع گردش شیر باز یا بسته شده و در زمان باز بودن شیر، مواد در خط آن بدون این که با مانع برخورد کنند به اندازه لوله متصل شده به آن حرکت کرده، این مدل شیر نرم و روان بوده و با مقدار نیروی خیلی کم هم کار می کند؛ این شیر در زمانی است که از دور کنترل خارج می گردد. این مدل شیر انواع گوناگونی دارد که از جمله آن ها می توان به شیر گلوله ای شناور و سوار شده روی محور گرنده اشاره نمود.