پالایشگاه ایران

پالایشگاه‌ ایران هرکدام از اهمیت و جایگاه بسیار بالایی برخوردار هستند و به‌همین‌دلیل بهتر است که در مورد تعداد آن‌ها  و ماهیت و ساختار هرکدام اطلاعاتی بدست آید و نیز تحقیق و بررسی به‌عمل آید؛ چراکه به‌خاطر وجود تأثیرات خاصی که انواع پالایشگاه‌ها بر روی آب و هوا دارد، باید چاره‌ای برای این مقوله نیز اندیشید.

و با وجود انواع آلاینده‌ها نیز راهی را در پیش گذاشت که  پالایشگاه نفت آبادان که از جمله پالایشگاه‌های بسیار مهم در کشور محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین پالایشگاه فعال در ایران محسوب می‌گردد.

متخصصین ماهر

می‌توان گفت ظرفیت بالایی را این پالایشگاه در خود جای داده است و چاه‌های نفتی که در آبادان کشف شده‌اند لزوم این پالایشگاه را به‌خوبی به ثبت می‌رسانند، همان‌گونه که می‌دانید به‌خاطر موقعیت خاصی که این شهر دارد، یکی از نفیس‌ترین شهرهای ایران به‌شمار می‌رود و هم‌چنین شما می‌توانید فرآورده‌های مهم و خاصی از جمله روغن‌موتور‌پایه؛ بنزین و نفت را از این پالایشگاه انتظار داشته باشید.

اما پالایشگاه نفت لاوان را نباید در این بین فراموش نمود چراکه این پالایشگاه نیز ظرفیت بالای خود را نشان داده و توانسته بنزین سوپر و گاز مایع خوبی را به‌عنوان فرآورده از این پالایشگاه به بازار عرضه کند، مهندسین و متخصصان زُبده و ماهری در پالایشگاه نفت لاوان مشغول به‌کار هستند که با وجود این افراد به موفقیت روز‌افزون این پالایشگاه کمک شایانی می‌شود.

واحدهای عملیاتی مهمی در پالایشگاه لاوان وجود دارد که هر کدام کارایی خاص خود را به‌خاطر کیفیت مواد به خوبی به انجام می‌رسانند و بهتر است بدانید که برای جلوگیری از هرگونه ورود مواد مضر به دریا یک واحد خاص در این پالایشگاه وجود دارد که در این واحد جلوگیری خوب و قابل تأملی برای ورود آلاینده به بیرون و خصوصاً به دریا اقداماتی را فراهم می‌آورد.

اهمیت به محیط‌‌زیست در پالایشگاه ایران

پالایشگاه نفت تبریز نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد چراکه پالایشگاه نفت تبریز در سال ۱۳۵۶ کار خود را به‌شکل رسمی آغاز  و شروع به‌کار کرد،تا این‌جا یکی از پالایشگاه‌های اصلی نفت در ایران محسوب می‌شود و واحد های خاصی نیز مانند پالایشگاه نفت لاوان در پالایشگاه نفت تبریز وجود هم دارد که هر کدام از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است.

و به عنوان مثال در واحد گوگرد‌زُدایی از نفت و گاز برای جلوگیری از آلودگی به محیط‌زیست خدمات قابل ارزنده‌ای صورت می‌پذیرد و طرح‌های بسیار زیادی در این پالایشگاه مورد بررسی قرارگرفته است که با تجربه و تخصص متخصصان در سال‌های آینده به مرحله‌ی اجرا نیز خواهد رسید.

اما نمی‌توان در مورد پالایشگاه نفت بندرعباس سخن به میان نیاورد چراکه این پالایشگاه که ۱۸ درصد را به خوبی و به شکل کاملاً درست و حرفه‌ای از فرآورده‌های با ارزش نفت را زیر نظر دارد، از جمله پالایشگاه‌های بسیار مهم و با ظرفیت پالایش نفت بالا محسوب می‌شود و اگر بخواهیم به محصولات این پالایشگاه اشاره داشته باشیم نفت‌کوره؛ سوخت جت و گوگرد را می‌توان از این پالایشگاه با افتخار کامل عنوان نمود.

واحدهای عملیاتی

فراورده‌هایی مانند انواع حلال و انواع سوخت هواپیما از محصولات پالایشگاه نفت اصفهان می‌باشد که این پالایشگاه نیز  از واحدهای مهم و کاربردی بی‌نظیری بهره‌مند می‌باشد و با وجود داشتن تیم عالی و متخصصی که دارد؛توانسته از سال ۱۳۵۸ به شکل قوی و با اقتدار کار خود را شروع کرده و تا به امروز ادامه دهد.

اما پالایشگاه نفت امام خمینی شازند اراک که یک شرکت دولتی نیز محسوب می‌شود توانسته محصولات بی‌نظیر؛ عالی و خوبی مانند نفت سفید؛ پرو پیلن و کک سوزنی را وارد بازار نماید و البته شاید این نکته برای شما از اهمیت بالایی برخوردار باشد که بدانید این پالایشگاه اولین پالایشگاهی است که بعد از جنگ ایران و عراق توانست روی پای خود بایستد و یکی از افتخارات مهم ایران به‌شمار آید.

انواع محصولات

اگر بخواهیم در مورد پالایشگاهی صحبت کنیم که ظرفیت ۱۵ درصدی پالایش ایران را برعهده دارد، بدون‌شک نام پالایشگاه نفت تهران به‌خوبی خواهد درخشید؛ چرا که این پالایشگاه بزرگ که در تهران مستقر است با واحدهای تولیدی قوی و عالی خود توانسته محصولات مهمی از جمله: نفت‌گاز؛ بنزین؛ گازوئیل و نفت‌کوره را به‌خوبی و شکلی درست تامین نماید؛ پس نباید اهمیت پالایشگاه نفت تهران را کم‌ دانست.

محصولات خاصی مانند گاز‌مایع و نفت‌سفید از فراورده‌های اصلی پالایشگاه نفت کرمانشاه محسوب می‌شوند که این پالایشگاه از جمله پالایشگاه‌های قدرتمند محسوب می‌شود که حتی در زمان جنگ ایران و عراق استقامت خود را نشان داد و کار خود تا به امروز با قدرت هرچه تمام‌تر ادامه دارد و شاید خالی از لطف نباشد و بهتر است بدانید که خوراک نفت خام پالایشگاه نفت کرمانشاه اصولاً در پلدختر و اهواز تامین می‌گردد.

پالایشگاه نفت شیراز نیز در میان پالایشگاه‌های مهم کشور نیز جایگاه ویژه‌ای دارد و توانسته ثبات خود را در محصولات خاصی مانند: حلال‌ها، نفت‌کوره و ایزوفید به خوبی ارائه دهد و خاطرنشان می‌کنم که این پالایشگاه در محدوده‌ی شهرستان زرقان می‌باشد و شاید برای شما دانستن این نکته خالی از لطف نباشد که پالایشگاه نفت شیراز یک شرکت سهامی عام نیز می‌باشد.