انواع روغن خودرو

روغن خودرو برای کارکرد هر ماشینی الزامیست. از جمله قطعات مهم ماشین موتور آن می‌باشد. زمانی که موتور به خوبی کار نکند، خودرو با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد و هزینه‌های تعمیر زیادی ایجاد خواهد کرد. از این رو دارندگان خودرو به کیفیت و سلامت موتور اهمیت زیادی می‌دهند. یکی از کارهایی که برای مراقبت کردن از موتور خودرو باید انجام داد استفاده از روغن مناسب است. روغن موتور باید یک سری استانداردهایی داشته باشد. در این مقاله به مدل‌های مختلف آن اشاره خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

 

وظایف روغن خودرو

ابتدا بهتر است نگاهی به کارایی انواع روغن خودرو بیاندازیم تا بدانیم چرا تا این حد اهمیت دارد. موتور قطعات زیادی دارد که بین آن‌ها اصطکاک ایجاد می‌شود؛ هر جایی که بین قطعات اصطکاک وجود داشته باشد، گرما هم ایجاد می‌گردد. گرما قطعات را ضعیف می‌کند و کارکرد آن‌ها را با مشکل روبه رو می‌کند؛ وجود روغن موتور سبب شده تا اصطکاک بین آن‌ها کمتر باشد و ساییدگی قطعات از بین برود. ضمنا تعمیر و تعویض قطعات ساییده شده موتور هزینه دارد؛ از این رو اگر یک روغن موتور مناسب انتخاب کنید. از طرفی یکی دیگر از وطایف روغن موتور کاهش زنگ زدگی است. در هنگام سوخت با اکسیژن ترکیب می‌شود و اکسیژن عامل زنگ زدگی فلزات است؛ روغن موتور سبب شده تا اکسیژن به موتور نرسد و زنگ زدگی را به حداقل برساند.

 

نگاهی به ویسکوزیته روغن موتور

گرانروی یا همان ویسکوزیته یکی از عوامل بسیار مهم در انتخاب روغن موتور است. گرانروی که احتمالا آن را در کتاب‌های درسی هم مشاهده کرده باشید به رقیق و یا غلط بودن مایع می‌گویند، اگر بخواهم یک مثال ساده بزنم آب ویسکوزیته پایین دارد در صورتی که مربا ویسکوزیته بالایی دارد و غلیظ است. موتور برای این که خوب کار کند؛ باید روغن موتور آن گرانروی مناسبی داشته باشد. از این رو رتبه بندی به نام SAE ایجاد شد که به شما کمک می‌کند تا درجه گرانروی مناسبی برای روغن موتور انتخاب کنید.

SAE به انجمن مهندسان خودرو گفته می‌شود که رتبه بندی آن بین ۰ تا ۶۰ درجه است. در این درجه بندی با اعداد ۰ تا ۲۵ مواجه می‌شوید که برای هوای زمستانی و سرد است و عددی بین ۳۰ تا ۶۰ درجه برای هوای گرم و تابستانی است که هر کدام از آن‌ها به مدل مدل سینگل گرید و مولتی گرید تقسیم می‌شوند که سینگل گرید به گرانروی می‌گویند که تک عددی باشد به عنوان SAE آن ۳۰ باشد یعنی این مدل روغن برای چهار فصل خوب نیست و تنها برای هوای سرد و یا گرم است. در صورتی که مولتی گرید برای روغن موتورهایی به کار می‌رود که مناسب ۴ فصل هستند. این مدل روغن موتور یک سری افزودنی پلیمری دارند که نیازی نیست تا آن را عوض کرد در هر فصلی سازگار است.

 

روغن موتور از نظر گرانروی یا ویسکوزیته

روغن موتور از نظر ویسکوزیته مدل‌های مختلفی دارد. متداول ترین مدل آن ۱۰ W – ۴۰ است که استفاده از این روغن موتور در فصول گرم سال باعث شده تا روغن به بخش‌های درونی موتور زمانی که حرارت بالا می‌رود بچسبد و نگذارد تا قطعات ساییده شوند.

روغن موتور ۱۰W-40 و ۲۰W-50

این دو مدل روغن موتور پر استفاده ترین هستند که با هم تفاوت‌هایی دارند روغن موتور ۱۰W-40 برای هوایی با درجه پایین؛ در صورتی که روغن موتور ۲۰W-50 برای درجه حرارت زیاد مناسب است. دلیل تفاوت این دو این است که روغن موتور اولی سریع تر است و گرانروی آن پایین می‌باشد و راحت مابین اجزای موتور می‌رود و در هوای سرد موتور را زودتر روشن می‌کند؛ در صورتی که روغن موتور دومی برعکس اولیست.

 

روغن موتور از نظر تولید

انواع روغن خودرو از نظر تولید به سه مدل طبقه بندی می‌شود. مدل اول روغن موتور تمام سنتتیک است که در آزمایشگاه و با استفاده از مواد شیمیایی بهره برداری شده و کارایی بهینه دارند و بازدهی مصرف سوخت بیشتر می‌کنند. این مدل روغن نسبت به سایرین قیمت بیشتری دارد و روی بطری آن عبارت FULL SYNTHETIC نوشته شده است؛ این مدل روغن کارایی تمام و کمال برای هر موتور ماشینی را دارد.

روغن موتور نیمه سنتتیک دسته دوم است که از ترکیب روغن معمولی و سنتتیک تولید شده است؛ قیمت روغن تمام سنتتیک را ندارد روغن موتور ۱۰W-50 جزء این دسته روغن قرار دارد.

روغن موتور معمولی دسته سوم است که پایه آن از نفت خام به دست می‌آید و از سایرین ارزان تر است و معمولا برای خودروهایی طراحی آن‌ها پیچیده نیست و یا صفر هستند کارایی دارد. این مدل روغن موتور برای آب و هوای خیلی سرد مناسب نیست چون نمی‌تواند از موتور محافظت کند و در آب و هوای گرم هم به همین صورت است. در زمان استفاده این مدل روغن باید آن را پس از ۴ هزار کیلومتر کارکرد تعویض کنید که معمولا به خاطر هزینه‌های آن و عدم کارایی روغن موتورهای مناسب، زیاد پیشنهاد نمی‌شود.