افزودنی هایتک چیست

افزودنی هایتک و یا ادتیوهای روغن موتور ترکیبات شیمیایی هستند که برای ارتقاء سطح یک و یا چند ویژگی خاص در روغن موتور، بکار گرفته می‌شوند. افزودنی هایتک بسته به اینکه برای چه نوع روغن موتوری بکار برود، نام‌ها و کدهای متفاوتی می‌گیرد.

این ادتیوها گاهی به جهت ایجاد یک ویژگی خاص در روغن موتور بکار می‌روند و گاهی نیز برای تقویت ویژگی‌های قبلی استفاده می‌شوند. از آنجا که خرید روغن موتوری که این ویژگی‌ها را با هم داشته باشد بسیار هزینه بر است، استفاده از ادتیوها یا همان افزودنی‌ها، راه حلی مناسب تری است.

 

افزودنی هایتک چه طیف از ویژگی‌ ها را در بر می ‌گیرد

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از مصرف کنندگان پیش می‌آید این است که افزودنی هایتک چه نوع ویژگی‌هایی را در روغن موتور بهبود می‌بخشد؟

در پاسخ به این سوال قصد داریم تمام ویژگی‌هایی که با استفاده از این افزودنی قابل ارتقاء است را معرفی کنیم. در ادامه خواهید دید برخی از موتورها به دلیل مصارفی که دارند، برای عمر بیشتر چقدر به این افزودنی‌ها نیازمند هستند.

 

ایجاد خاصیت ضد سایش

از مهم ترین ویژگی‌هایی که می‌توان با استفاده از افزودنی‌های هایتک آن‌ها را ایجاد کرد، خاصیت ضد سایش است. سطوح فلزی که در بسیاری از موتورها وجود دارند، به مرور زمان مورد حمله اسیدهای مختلف قرار می‌گیرند.

این افزودنی‌ها میزان سایش را به کمترین سطح خود می‌رساند. درمورد عملکرد این نوع از ادتیوها باید بگوییم که Anti Wear Addetive و یا ادتیوهای ضد سایش، با ایجاد یه لایه و یا فیلم پوشش سطحی، از سایش فیزیکی و یا شیمیایی جلوگیری می‌کنند.

در ترکیبات افزودنی هایتک که برای جلوگیری از سایش استفاده می‌شوند، از گوگرد، فسفر، اکسیژن و ترکیبات آلی استفاده شده که این مواد سایش را به کمترین سطح خود می‌رسانند.

ساییده شدن و کشیده شدن ۲ سطح فلزی به یکدیگر، باعث ایجاد سایش و کاهش عمر موتور می‌شود. این سایش در مکانی اتفاق می‌افتد که دما وحرارت قطعه بسیار بالا رفته و روغن موتور در حالت عادی تنها یک لایه نازک از روغن در آن قسمت ایجاد می‌کند.

در این مواقع برای جلوگیری از ساییده شدن ۲ فلز به یکدیگر از ادتیو ضد سایشی استفاده می‌شود تا توسط ترکیبات معدنی یک لایه نازک از روغن و پوشش در آن سطح ایجاد کرده و مانع سایش شود.

از طرفی دقت کنید که برخی از ادتیوها در درجات بالا تجزیه می‌شوند، لذا باید از آن‌ها در روغن موتوری استفاده کنید که  قرار است در دمای بالا قرار بگیرد. این افزودنی هایتک با ایجاد فیلم از سایش جلوگیری می‌کند، اما نکته جالب این است که حتی در صورت سایش ۲ قطعه، تنها ملکول‌های فیلم پوششی شکسته شده و با ایجاد واکنش شیمشایی با قطعه، پوشش دیگری ایجاد می‌کنند.

ادتیو ضد سایش پس از مدتی استفاده کاملا از بین رفته و میزان آن‌ها در روغن موتور به صفر می‌رسد. لذا لازم است هر چند وقت یکبار این ماده به روغن موتور افزوده شود.

 

افزایش گرانروی در روغن هیدرولیک

در انتخاب روغن هیدرولیک مناسب چند فاکتور اهمیت بسزایی پیدا می‌کنند. یکی از این فاکتورها میزان گرانروی روغن موتور است. گرانروی به طور مستقیم با میزان ویسکوزیته روغن موتور در ارتباط است.

خاصیت گرانروی که در روغن موتور وجود دارد، باعث بهبود روانکاری میان قطعات می‌شود. از طرفی باید به دمای محیطی که قرار است روغن در آن قرار بگیرد دقت شود زیرا با افزایش زیاد دما میزان گرانروی بیشتر شده و در نتیجه با کاهش اصطکاک بین قطعات ممکن است مشکل مکانیکی خاصی ایجاد بشود.

برخی از افراد تصور می‌کنند که افزودنی هایتک که برای ایجاد خاصیت گرانروی استفاده می‌شود، میزان ویسکوزیته را افزایش می‌دهد. اما عملکرد این ادتیو کاملا متفاوت است. افزودنی هایتک با ویژگی مذکور، به منظور استیبل نگه داشتن وضعیت روغن موتور بکار گرفته می‌شود.

به طور مثال تصور کنید روغن موتوری با استفاده از افزودنی هایتک که این ویژگی را دارد، به روغن موتور اضافه شده است. حال این موتور در دمای بسیار بالایی قرار گرفته است. در این زمان این افزودنی از افزایش ویسکوزیته و کاهش بیش از حد اصطکاک که موجب آسیب به قطعه می‌شود، جلوگیری می‌کند.

برای تولید افزودنی که این شاخص را به میزان مناسبی دارا باشد، روغن موتور را به همراه این افزودنی در دمای ۴۰ الی ۱۰۰ درجه آزمایش می‌کنند، سپس عدد بدست آمده از ویسکوزیته آن را بررسی می‌کنند.

 

افزایش استحکام و دفع رسوبات

از مهم ترین ویژگی‌هایی که روغن موتور دیزلی باید آن را داشته باشد، استحکام بالا است. این روغن موتورها ۲ الی ۳ برابر از سایر روغن موتورهای عادی که در بازار وجود دارند، مقاوم تر هستند.

از دیگر ویژگی‌های مهمی که باید در روغن موتور خودروهای دیزلی تقویت شود، میزان دفع رسوبات آن‌ها است. روغن موتور دیزلی باید این خاصیت را داشته باشد تا میزان رسوباتی که یا از سایش قطعات و یا سایر عوامل در محفظه ایجاد شده است را، از بین ببرد.

افزودنی هایتک که مخصوص خودروهای دیزلی است، مزایای بسیار زیادی برای روغن و عملکرد بهتر موتور دارد. افزودنی هایتک باعث سوخت بهینه تر روغن موتور می‌شود. ضمنا این ماده در افزایش استحکام، خنثی کردن مواد اسیدی، جلوگیری از احتراق جانبی و افزایش گرانروی بسیار موثر است.

 

ایجاد تعادل در دمای موتور

یکی از ویژگی‌های مهم روغن موتورهایی که در خودروهای بنزینی استفاده می‌شوند، انتقال حرارت است. این روغن‌ها به سیستم‌های خنک کننده‌ای که در ماشین وجود دارند، کمک کرده و گرما را از موتور خارج می‌سازند. افزودنی هایتک که در این زمینه استفاده می‌شود، باید ترکیبات شیمیایی لازم برای انجام این وظیفه را داشته باشد.

 

پیشگیری از زنگ زدگی

از دیگر وظایف مهم و کلیدی روغن موتورها و افزودنی‌ها، جلوگیری از افزایش اسیدها و در نتیجه خوردگی بیش از حد قطعات فلزی است. افزودنی هایتک باید بتواند از فعل و انفعالات شیمیایی که موجب تولید اسید می‌شود، تا حدودی جلوگیری کند.

 

آیا این ادتیو ها انواع مختلفی دارند

HITEC8448 مناسب برای موتورهای دیزلی

HITEC9300 مناسب برای روغن موتور خودروهای سواری

HITEC8722B مناسب برای روغن موتور دیزلی سنگین

HITEC566 مناسب برای روغن موتور توربین